אורן פוקס – הדרכת טיולים

אתרי טיול

אז מה מיוחד פה בצפון שלנו? לאן נטייל? מה מעניין? אז איך בונים טיול? בדיוק בשביל זה אני כאן לרשותכם.ן

ממגוון האפשרויות הפרוסות פה לפניכם.ן תוכלו לבנות את הטיול חוויה שלכם.ן יום טיול נבנה בהתאם ל: תחומי העניין של הקבוצה, העונות, יכולת פיזית וכלכלית, לוחות זמנים ועוד. אתרי הטיול באתר מסודרים לפי: אזורים גאוגרפיים, אתרי עניין, טבע ומיוחדים. כמובן שאני כאן כדי לענות על כל שאלה ותהייה , לבנות יחד איתכם.ן את החווית טיול שלנו יחד.

אתרי טיול בגליל העליון

הצצה לשכנים מצפון

תצפית לעבר לבנון ממטולה, כאן נספר כיצד נקבע הגבול וחלקה של מטולה בסיפור. נראה היכן בדיוק עובר הגבול ואיזה מכוניות לבנוניות עוברות בסמוך אלינו. כן כן, היכן נמצא החזבאללה ומה טיב היחסים עם ה"שכנים". נסיים את הביקור במטולה ליד הגדר עצמה כשהמרחק ביננו לגדר הגבול לא יעלה על 10 מטר.

מושבת העליה הראשונה מטולה

במושבה הקסומה הזו נספר מי הקימה ואת סיפורה המעניין דרך בנייניה הפזורים לאורכו של הרחוב הראשי של מטולה. היכן למדו תלמידי מטולה? איפה ישבו הפקידים שמיררו לאיכרים את חייהם והקשר של מטולה לאחד מאנשי ניל"י. וכמובן כיצד בזכותה של מטולה נקבע גבולה הצפוני של מדינת ישראל שיצרה עבורנו את "אצבע הגליל".

תצפית מהרי נפתלי

מאחת התצפיות היפות לעמק החולה נספר את סיפורו בהיבטים ההתיישבותיים, גאוגרפיים, מדיניים , בטחוניים ו"ירוקים". למי שעמדו פה לפני 60 שנה נפרסה תמונת עמק אחרת לגמרי, ביצתית משהו..

חצר תל-חי "טוב לחיות בעד ארצנו"

המיתוס של טרומפלדור וחבריו שלא גווע כבר יותר מ-100 שנה. המקום שצורר את סיפור ההתיישבות, חלוציות וראשית ההגנה על הבית. אמר או לא אמר :"...בעד ארצנו"

מטולה למשפחות

דרך משחק תחנות והפעלות נלמד על מושבת העליה הראשונה מטולה, נרכיב פאזל, נתלבש ב"בגדי איכרים" ונדרוך על ענבים (רק בעונה) לייצרת תירוש, ממש כמו בימי מטולה הראשונים.

טיילת הירדן

רומן של אלפי שנים אנחנו מנהלים עם הנהר המקסים הזה. נטייל לאורכה של טיילת הירדן ונתאר את הקשריו של הירדן לחיינו מאז ימי התנ"ך, אותו חצו בני ישראל בהיכנסם לארץ המובטחת ועד ימינו אנו כקובעו את גבולותיה של המדינה. אה... וגם אפשר לשוט עליו.. ולשתות ממנו... ו...

הכפר הצ'רקסי - רחאנייה

אחד המיעוטים המסקרנים בארץ הם הצ'רקסים שקשרו את חייהם בארץ עוד לפני העליה הראשונה. הכפר הציורי כל כך נקי ויפה שהכניסה אליו היא כמו למחוזות רחוקים.

משמר הירדן

סך הכל חלוצים רציניים שבאו לחיות כאיכרים מאדמת הארץ, סבלו קשה מפרעות הערבים, הסורים וכשבאו לבקש עזרה מהמוסדות המדינה שבדרך במלחמת העצמאות אז אמרו להם "סליחה, בדיוק נגמר לנו".ככה זה כשאתה לא בצד הנכון של המפה. סיפורה של איכרה אחת שלא נחה לרגע.

צפת

היסטוריה, מיסטיקה ונוף מתערבבים וניבטים בכל סמטה של צפת העתיקה, בתי כנסת, אומנות יודאיקה. כמה מן הדברים המשפיעים ביותר בעולם היהודי יצאו מסמטאות ציוריות אלה

הסליק בכפר גלעדי

יודעי הסוד שמרו עליו כ"כ טוב עד שכמעט לקחו אותו איתם אל מתחת לאדמה.. ומתחת לאדמה ישנו אוצר היסטורי בלום של נשקיה מתקופת המנדט. איזה אומץ היה לחפור, לבנות ולאחסן את הנשקיה הזו והכל..בשקט..בשקט..שששש..אסור לדבר על זה.

האריה השואג

האנדרטה הלאומית הראשונה נבנתה לזכרם של טרומפלדור ושבעת חבריו שנפלו על הגנת תל חי. מה אכן קרה שם בקרב המיוחד הזה? והאם הוא אמר או לא אמר טוב למות בעד ארצנו?

אנדרטת אסון המסוקים

מדינה שלמה צופה בשידור חי מהאסון האוירי הגדול בהיסטוריית המדינה. 73 מטובי בנינו נספו בדרכם להגן בגופם על צפון הארץ. האנדרטה הגדולה בארץ, כמה פשוטה, ככה עוצמתית.

ג'עוני

בסמיכות לגיא אוני, לימים מושבת העליה הראשונה ראש פינה שכן הכפר הערבי ג'עוני. בית אחד נשאר מהכפר, אבל הסיפורים המרתקים של המקום והאנשים נשארו יחד עם הנוף של ג'עוני.

טובא זנגריה

המון כפרים בדואים היו במרחב אצבע הגליל עד מלחמת העצמאות, ומכולם נשאר אחד, כפרו של שבט אל הייב- טובא זנגריה, הכיצד? מה היה מיוחד בכפר הזה שמכולם דווקא הוא נשאר בימים של אחרי הקמת המדינה?

ראש פינה

מה היה חשוב כל כך לקבוצת משפחות מהעיר מוינשט ברומניה לעזוב הכל ולעלות לארץ ישראל ולהתיישב דווקא כאן. מי מכר/בחר להם את המקום? האם זה הצליח בסוף? צריך לבוא כדי לראות, צריך לבוא כדי לדעת.

הנשים החזקות של הגליל- דבורה דרכלר

דבורה דרכלר – אנדרטת האריה השואג. השם הראשון על אנדרטת האריה השואג הוא של דבורה דרכלר, אז מה היה חלקה בסיפור קרב תל חי בו נהרגו טרומפלדור וחבריו ואם המורדת האמיצה הזו היתה "מתיישרת עם השורה" אולי לא היה לנו את סיפור תל חי? האישה שלא מקבלת מספיק מקום בסיפור תל חי. אנחנו ניתן לה אותו, באהבה.

הנשים החזקות של הגליל- מניה שוחט

מניה שוחט- בית קברות השומר. אומרים שמאחורי כל גבר חזק עומדת אישה עוד יותר חזקה, שתשמור עליו שלא יפול. כזו היתה מניה שוחט. נבקר בחלקת הקברים של ה"שומר" ונספר על אשת השומר שפועלה וסיפורה עומדים בזכות עצמם. האישה שהשאירה חותם.

מפגשים גליליים

צפרא פורת

כחלק מסיור בעקבות נשים יוזמות עסקים כלכליים בעידן הפרטת הקיבוץ, נבקר אצל אחת מהן. צפרא פורת - קרמיקאית. כמה קשה צריך לעבוד עד שהספל יעמוד על המדף ועוד יותר שקדירת בשר החורף תמכר, זה לא הרתיע את צפרא- לראות ולהתענג.

מגזרות הנייר של נילי

במשך שנים נילי קישטה את חדר האוכל. ואז באה ההפרטה, חדר האוכל נסגר. נילי החלה לעשות מגזרות נייר, הקישוטים של נילי הביאו אותה עד לתערוכה בסין. לפעמים פשטות היא הכל.

שרה שמיר - קומיקאית

להחזיק את הבטן ולמחות את דמעות הצחוק.. זו החוויה שעברתי אצל שרה שמיר שלוקחת את סיפורי החיים, כמו הקליטה לקיבוץ, החיבור בין קיבוץ לעיירת פיתוח ופערי התרבות בניהם, זוגיות ועוד ולתבל אותם בהמון הומור. המון. חוויה מסוג אחר.

מפגש עם צד"לניק

הסתכלתי עליו מהצד.. האיש עמד עם סגריה בפה, הסתכל על הכפר שלו מעבר לגבול, במרחק 4 ק"מ ואמר לי :" אתה רואה אורן כמה שזה קרוב?, אבל זה הכי הכי רחוק..." החיים של חייל צד"ל בדימוס. מסמך אנושי מרתק.

הסנדלריה

אגמון החולה חצי מליארד ציפורים לא טועות וחוזרות לכאן כל שנה במעופן דרומה לאפריקה, חלקן כ"כ אוהבות את העמק שהן נשארות איתנו כל החורף. הרבה מאוד אנשים נהנים מהתופעה..ויש גם כמה שאוהבים קצת פחות..

גליל תנ"כי

תל חצור

"ראש כל הממלכות"- לא סתם קיבלה חצור את הכינוי המכובד הזה, עד לכאן הגיע יהושוע בכיבושיו את הארץ. חצור של היום היתה רוצה עשירית מהפאר וההדר שהיה בחצור המקראית. חלק מזה נוכל עדיין לראות בשטח.

תל אבל בית מעכה

חלקה הצפוני של ממלכת ישראל בימי התנ"ך. לכאן ברח מורד בדוד המלך שביקש מרמטכ"לו-יואב בן צרויה שיביאו הביתה בחיים, גם הפעם זה נגמר אחרת....

תל דן

סיפור המיוחד של שבט דן הקטן, שלא הבין כלום בנדל"ן ובחר להתיישב דווקא כאן! האמת, שהוא ידע למה. אבל מישהו היה צריך לשלם על כך..

תנו לטבע לדבר

בניאס רטוב

שם נוסף לגליל העליון הוא "ארץ פלגי מים" והבניאס, אחד ממקורות הירדן בהחלט נותן חותמת אדירה לשם הזה. עומק המים משתנה ויכול להגיע עד לכתפיים של בוגר בנקודות אחדות.

נחל שניר (חצבאני)

ארץ פלגי מים – שמורת נחל שניר תוכיח לנו שארץ הגליל העליון אכן מצדיק את התואר הזה. אחד משלושת מקורות של הירדן, אומנם "רק" רבע מהירדן אבל הארוך מכולם.

תל דן

חצי מכמות מי הירדן מגיעים לבד מהנחל המרשים הזה. לא במקרה בחרו לתת לסלול הטיול בו את השם "גן עדן" כשתטיילו בו תבינו למה

נחל עיון

4 מפלים במסלול אחד קצר ויפיפה. טחנת הקמח הראשונה בבעלות יהודית בארץ. הטבע במלוא הדרו.

אגמון החולה

חצי מליארד ציפורים לא טועות וחוזרות לכאן כל שנה במעופן דרומה לאפריקה, חלקן כ"כ אוהבות את העמק שהן נשארות איתנו כל החורף. הרבה מאוד אנשים נהנים מהתופעה..ויש גם כמה שאוהבים קצת פחות..

פסגת הר מירון

טיול קליל בתוך החורש הפראי של הר מירון, נהנה מנוף פנורמי של 360 מעלות, אם ניהיה מזליסטים נוכל לראות את החרמון, כנרת וחוף הים, והכל בטיול אחד..

נחל חרמון-בניאס

אחד מפלגי הירדן היפים הוא נחל חרמון. ללכת לצידי המים, לטבול רגליים או גוף שלם במימיו הצוננים ולהרגיש כמו אדם וחוה (הלבושים כמובן) בימיהם בגן העדן. נשכשך ליד הטנק הסורי ונצעד עד לשאר ישוב

שביל ישראל

השביל הזה מתחיל כאן...מאחורי תל דן מתחיל שביל ישראל וכמה מקטעים מהיפים שבו נמצאים אלינו בגליל העליון.

דרך נוף רכס נפתלי

דרך יפיפיה המתחילה סמוך למרגליות ומגיעה עד למטולה. עוברת מעל כפר גלעדי ומתחת לכפר הלבנוני עדייסה ובתיו המפלצתיים. כל צפון העמק פרוס על כף היה.

דרבשיה

אחד מהמעיינות היפים למרגלות הגולן. בסמוך למעיין השופע נבנתה טחנת קמח סורית שעבדה עד 1967. הליכה במים צוננים בעומק קרסול. חובה נעליים סגורות או סנדלי שורש. לא כפכפים או קרוקס.

עין תינה

מעיין שופע בחוזקה, וכשהחקלאים של עמק החולה לא צורכים את כל מימיו אז ניתן להתרחץ במימיו הצוננים.

נחל אביב דישון

ממרומי הגליל יורד נחל אביב הפראי, בדרך נחלוף על מערות קארסטיות כאילו הועתקו מקרואטיה, נתחבר אל נחל דישון ואולי אף נשכשך במימיו הקרירים

שלל אטרקציות על הדרך

קייקים על החצבאני

ארץ פלגי מים- אחד משמותיו של הגליל העליון וזו הדרך לחוות אותו, קייקים/סירות על החצבאני.

טיול אופניים

טיול אופניים לאורך נחל דן, בין מטעי הדרים ירוקים. במהלך הרכיבה נעצור ל2-3 תחנות עם משימות פשוטות וחוויתיות, לצד רחיצה במימיו הקרים של הדן ונהנה מתה צמחים ועוגיות על שפת הנחל.

טיול ג'יפים

דברים שרואים מכאן לא רואים משם...אין כמו להכיר את האזור עוד קצת דרך השטח ואת זה עושים עם טיול ג'יפים.

ויאה פראטה

אין יותר אקסטרים מזה לגלות את צוק רמים. הליכה על המצוק, מאובטחת בכבלי פלדה. ככה משלבים יופי ואקסטרים ביחד!

טיול מוטורי רייזר

את הטבע הכי כיף להרגיש ברכב שטח, ואם כבר רכב שטח אז בצורה המשודרגת ביותר שלו, רייזרים בעמק החולה/רכס הרי נפתלי

אתרי טיול ברמת הגולן

אלי כהן - האיש שלנו בדמשק

"האיש שלנו בדמשק" הלוא הוא אלי כהן. נספר את סיפורו המרתק באחת מתחנות ב"שביל אלי כהן". במפקדה שנבקר, קיבל אלי כהן אישור מיוחד להסתובב ברמה"ג הסורית הצבאית, ראה, זכר ושלח מידע חיוני מאוד. הסוף הטראגי היה במרכז כיכר מרג'ה בדמשק..

מבצר נמרוד

מרק טווין כתב על המקום "שזהו כנראה תל החורבות הנהדר מסוגו בעולם". וכנראה שצדק. המבצר הגדול והמרשים בארץ בו נשמע את סיפורו המרתק כולל פרט מידע שישאיר את כולם מופתעים מאוד..

בית הכנסת באום אל קנטיר

נתפעל משרדיו המשוחזרים של אחד מבתי הכנסת היפים והקדומים בארץ. הישוב היהודי כאן היה קטן מאוד אבל הפאר בבית הכנסת גדול מאוד. אז מאיפה הכסף??

הכפר התלמודי בקצרין

חיים עשירים היו ליהודי קצרין גם לפני 1700 שנה, בית הבד המפואר ובית הכנסת מהגדולים ברמת הגולן מעידים על כך. אפילו "נתארח" בסלון של בית מקומי.

מורשת קרב תל סאקי

במלחמת יום הכיפורים, בתוך בונקר קטן שהו 28 חיילים, פצועים והרוגים במשך 30 שעות, נצורים ותחת אש הסורים. חייל אחד, גיבור גדול, יצחק נגרקר, יצא להודיע לסורים "שכולם נהרגו" והלך לשבי בסוריה. בדרך זו הציל את חיי הנצורים.

משולש הגבולות

תצפית והסבר מקיבוץ מיצר על משולש הגבולות, ישראל ירדן וסוריה. איך נוצרו הגבולות עם השכנים ומה קורה שם עכשיו.

ארוחת צהריים דרוזית אוטנטית

בבית המשפחה בכפר מג'דל שמס. מרק שעועית יבשה אורז עם אטריות, שקדים וכנמון. סינייה – בשר טחון חצי עגל חצי כבש עם עגבניות/ טחינה מעל. מקלובה – תבשיל עוף עם אורז. עלי גפן ממולאים, זיתים, 2 סוגי סלטי ירקות. קינוח: תה צמחים ובקלוואה.

מצפה השלום בכפר חרוב

מתצפית מרהיבה זו נספר את סיפורה של הכנרת שלנו. החל מאיזכורה הראשון בתנ"ך, חלקה בנסי ישו, חלקה בקביעת הגבולות בין המנדטים הצרפתי והבריטי, שימושה כמאגר המים למפעל החשמל של רוטנברג וכמקור מים חיים למדינת ישראל.

גבעת הצעקות במג'דל שמס

תצפית לעבר הגבול עם סוריה. זו הנקודה הקרובה ביותר שאזרח ישראלי יכול להגיע לשטח הסורי. נספר באופן כללי מה מעמדם של הדרוזים ברמת הגולן והאם הגבול עם סוריה סגור לחלוטין או שיש כמה דברים שעוברים מפה לשם ולהיפך...

מעבר הגבול בקונטרה

לא הרבה יודעים אבל הגדר בין ישראל לסוריה לא ממש סגורה, יש דברים שעוברים ביננו לסורים אחת לכמה זמן, אפילו על בסיס יומי... נראה את השער עצמו ואם נהיה מספיק ברי מזל אולי נראה אותו אפילו נפתח.

עמק הבכא

איך אפשר לתאר את "הפתעה" של המלחמה למי שלא היה כאן, למי שלא קפא על מקומו כששמע את יבבת הצופרים, בצהרי יום הכיפורים 1973..." איתן הבר. ה-מקום שאפשר לראות היכן עמדו הטנקים,מהיכן הגיע נחשול עצום של שרשראות ברזל ואותם בחורים שעמדו בגופם וחסמו את הסורים מלרדת לכנרת.

תנו לטבע לדבר

הג'ובה הגדולה

הפעילות הוולקנית של רמת הגולן לא תמיד הסתיימה רק בהרי געש, יש לה גם צורות אחרות. זה המקום לראות כיצד נפער מכתש קטן כשמבטן האדמה יוצאת "נפיחת ענק".

מפל סער- זרימת חורף בלבד

לקראת סופו של נחל סער, החוצץ בין רמת הגולן מדרומו ושלוחות החרמון מצפונו, יש את המפל הכפול המרהיב באיזור והוא מפל סער. כל זמן שיש שלג ואם ירדו גשמים בימים שלפני ביקורינו, המפל המרהיב יזרום

שמורת טבע גמלא

המפל הגבוהה ביותר בארץ שזורם כל השנה הוא מפל גמלא. גם הנשרים אוהבים אותו ועל כן בנו את מושבת הקינון שלהם פה. ואיך אפשר בלי סיפורה של גמלא בימי המרד ברומאים הכל במרחק נגיעה ממש.

בריכת הקצינים - ג'וחדר

אחת מני "בריכות קצינים" מקסימות ורבות שהשאירו לנו הסורים רגע לפני שהחלפנו ידיים על הרמה. מי מעיין קרירים ונקיים. זה המקום להפסקת קפה ואפילו טבילה לאמיצים ביננו.

נחל חזורי - למיטבי לכת

גן שעשועים של הטבע, מפלי סלע, יתדות, פכפוך מים בבריכות קטנות. מה עוד יכול האדם לבקש. חווית טבע מקסימה.

נחל אל על- למיטבי לכת

שני מפלי מים מרהיבים נשפכים בנחל היפה הזה, המפל השחור והלבן,בשניהם אפשר ורצוי לטבול.

נחל ג'לבון - למיטבי לכת

נחל יפיפה השוזר בדרכו שני מלי מים, מפל דבורה והמרהיב יותר הוא מפל הג'לבון, השני בגובהו בגולן. יש מסלול קצר מעגלי וארוך עד לעמק החולה.

נחל סער-מסלול חורף

ממורדות הכפר הדרוזי עין קניה, יורד נחל מקסים עפ שפעת מפלוני מים חזקים עד הגיעו למפל המפואר, מפל סער